BA-elevarbetslag bygger ny snowpark

Tillsammans med friluftsfrämjandet i Vännäs bygger Liljaskolan en ny nedfart längs Middagsberget för snowpark. Dvs en nedfart som är till för de som gillar att åka hopp, rails mm. Eleverna i BA 15B är fr v Filip Rosell, Stöcksjö, Tobias Karlsson, Vännäs, Michelle Häggström, Rundvik, Johanna Nilsson, Tvärålund, Lukas Blomqvist, Vännäs och Alexander Ågren, Ekträsk, med lärarna Christian Hägglund och Johnny Flodell tryggt i bakgrunden.

Arbetet inleddes med att bygga grunden till ett stort hopp på 7-8 meters höjd. Anledningen till att man gör det med jord och andra massor är att det krävs mindre snöläggning till vintern.

- Eleverna börjar gärna jobba någon timme tidigare än skolstart varje morgon, berättar Jonny Flodell. De arbetar som ett sammansvetsat arbetslag och deras fem veckor långa arbetsuppgift blir deras gymnasiearbete.

Michelle gräver massor som ska byggas hopp av.

Publicerad 2017-08-29