Ett inspirerande återseende

Det blev ett uppskattat besök när tidigare eleven, Josefin Fredriksson, från Hotell- och turismprogrammet föreläste för skolans nuvarande elever på samma program. Josefin som tog studenten våren 2017 berättade om hennes erfarenheter från och efter skolan.

Josefin berättade om sina tidigare apl-perioder (arbetsplatsförlagt lärande) och vad hon arbetar med just nu. Hon visade bilder och berättade om de ställen hon arbetat på hittills. Josefin tycker att hon har haft bra nytta av utbildningen nu när hon är ute och arbetar. Allt från hur det fungerar på ett hotell till vad hållbar turism innebär samt olika målgrupper och deras skiftande behov av service och bemötande.


Josefin har efter examen arbetat på Teneriffa, Cypern , Mallorca och nu arbetar hon på Gran Canaria i Playa Inglés. Josefin tänker säsongsarbeta så länge det känns roligt. Hennes mål just nu är att lära sig mer inom turism och bar- och restaurang, uppleva olika kulturer samt träffa massor med nya människor.


Vi önskar henne all lycka i framtiden & tackar för besöket.
// Carina & Rainer - Yrkeslärare

Publicerad 2018-12-03