Många besökare på Liljaskolans skogsevent

Helgens skogsevent i trakterna av Lillarmsjö lockade hundratalet besökare. Elva högstadieungdomar åkte med Dahlins skördare under det att Jonny med utmärkt pedagogiskt kunnande förklarade hur man arbetar som maskinförare.

Information om NB Skog på Liljaskolan

Liljaskolans rektor för NB Skog Marcus Zaar med lärare och elever berättade om utbildningen. Eleverna Emanuel och Sofie instruerade många äldre besökare i kranlastning med Vimeks skotare som används på Liljaskolan. Personal från Vimek visade miniskotaren.

Besökarna gladde sig över det stora skogsintresset bland ungdomarna. Alla bjöds också på kaffe och hembakat fika, samt korv med bröd, gick åt som smör i skolsken.

Elever från årskurs 9 kan nu boka in sig på PRASO hos NB Skog Liljaskolan.

 

 Ovan:Två modeller av Vimeks skotare var representerade. Nere: Sofie och Emanuel är elever på NB Skog. De instruerade högstadieungdomar i körning med mindre skotare.

Sofie  och Emanuel är båda elever vid NB Skog Liljaskolan 

Publicerad 2017-01-23