fbpx

Validering inom Komvux

Om du har tidigare erfarenhet och kunnande inom ett eller flera yrkesområden men saknar formella betyg eller intyg har du möjlighet att genomgå en validering. Med validering menas att du kan få dina erfarenheter och kunnande bedömda. Du kan välja om du vill få ett intyg eller få ett betyg genom prövning av ditt kunnande.

Är du intresserad eller har frågor om valideringsprocessen kan du boka ett samtal med en studie- och yrkesvägledare för en inledande kartläggning. Vet du redan vilket yrkesområde du önskar validera inom kan du ansöka direkt till relevant yrkesutbildning. Ange gärna i ansökan att du önskar validera under övriga upplysningar.

Om du blir antagen till sökt yrkesutbildning erbjuds du fördjupad kartläggning av skolan som eventuellt kan leda till validering och förkortad utbildningstid. Mer information om valideringsprocessen får du när du blir antagen till yrkesutbildningen.

Kontakt
Karolina Enström

Karolina Enström

Studie- och yrkesvägledare

Telefon: 0935 144 76, 073 378 86 76
Mail: karolina.enstrom@vannas.se

Kontakta SYV och boka tid

Ansvarsområde
Bygg- och anläggningsprogrammet
Fordon- och transportprogrammet inriktning transport (åk 2-3)
Skogsmaskinsförare
Yrkeshögskolan (Trafiklärare)
Yrkesutbildningar (Yrkesförare, Skogsmaskinförare)
Komvux (Kommunal vuxenutbildning som anpassad utbildning, Grundvux, SFI)

Lisbeth Jacobsson

Lisbeth Jacobsson

Studie- och yrkesvägledare

Telefon: 0935 145 50, 070 690 15 59
Mail: lisbeth.jacobsson@vannas.se

Ansvarsområde
Fordon- och transportprogrammet (åk 1)
Fordon- och transportprogrammet (IMYRK, IMPRO)
Fordon- och transportprogrammet inriktning karosseri, lackering, lastbil och mobila maskiner och personbil. (åk 2-3)
Hotell- och turismprogrammet
Komvux (Gyvux)
Vård- och omsorgsprogrammet
Yrkesutbildningar (Vårdvux)