fbpx

Yrkeslärare utbildas i WorkingECOdriving

16 oktober, 2019
person i hjullastarhytt som antecknar

Nu utbildas utvalda yrkeslärare på Liljaskolan i WorkingEcoDriving. Utbildningen ska bidra till att skolans gymnasieelever får en grönare utbildning samt att minska skolans totala bränsleförbrukning. ”Med rätt teknik går det att utföra samma jobb fast med mindre bränsle” säger utbildaren Thomas Lindberg från STR (Sveriges trafikutbildares riksförbund).

”Med rätt teknik kan en chaufför minska sin bränsleförbrukning med upp till 30% (3 liter i timmen)” berättar Thomas. ”Tänk då vad den totala besparingen kan bli på en så här stor skola om varje elev under sina tre gymnasieår sparar 2-3 liter i timmen.”

EcoDriving för personbil startades upp i Sverige 1998, 2001 för buss och lastbil (HeavyEcoDriving) och 2003 för arbetsmaskiner (WorkingEcoDriving). Idag finns det för även för tåg och båtar.
I utbildningen tittar man bland annat på rätt teknik och körsätt för att spara på bränsle och ekonomi. Utbildningens första steg är att mäta hur föraren kör och förbrukar sitt bränsle innan utbildningen. Utbildaren och eleven går sen tillsammans igenom vad eleven kan förbättra och en ny mätning görs.  ”Det blir ofta en ögonöppnare för eleven när hen får se skillnaden före och efter” menar Thomas. Utbildningen avslutas med ett  gemensamt teoripass.

Utbildningen gäller utvalda yrkeslärare på skolans Bygg- och anläggningsprogram och Fordon- och Transportprogram. Bägge programmen använder sig dagligen av en bred uppsättning entreprenadmaskiner. Eleverna som kör maskinerna tillbringar i snitt mer än halva sin studietid körandes antingen på skolans övningsområde eller på sin APL (praktikplats).

”Körtiden är viktig för att eleverna ska lära sig yrket, därför är det nödvändigt att vi tänker smartare kring vår bränsleförbrukning” säger rektor Jesper Westman.

Efter avklarad utbildning tilldelas eleven ett certifikat. Lärarna på Liljaskolan kommer nu att i sin tur kunna certifiera sina elever, vilket kommer göra dem ännu attraktivare på arbetsmarknaden efter gymnasiet.